.NET Core – początek

.NET Core

Czym tak właściwie jest .NET Core ? Jako programista aplikacji głównie desktopowych zazwyczaj pracuję z pełnym .NET frameworkiem. Jak wiadomo aplikacje takie można uruchomić tylko na komputerach, które taki framework posiadają zainstalowany w systemie. Tutaj cały szkopuł .NET framework jest windowsowy, co ogranicza nas tylko do komputerów z windowsem. Co prawda są próby przeportowania .NET-a na systemy linuxowe ale nie wszystko tam musi działać, a i są one zazwyczaj w niższych wersjach .NET-a niż najnowszy. Tutaj wchodzi .NET Core, który z założenia miał być wieloplatformowy, dzięki czemu aplikację napisaną z wykorzystanie tej wersji frameworka można uruchomić zarówno na Windowsie jak i Linuxie czy MacOS-ie. Pozwala to w większym stopniu dotrzeć z aplikacjami do użytkowników pozostałych platform.

ASP.NET Core

Jak pewnie się domyślacie ASP.NET Core to port ASP.NET-a dla .NET Cora. Dzięki czemu aplikację napisaną w asp.net core możemy uruchomić na serwerach linuxowych. Takie przynajmniej jest założenie na razie tego nie sprawdzę, ale postaram się to zrobić pod koniec projektu. Dla mnie najważniejsze jest poznanie świata technologi .NET core oraz ASP.NET Core. ASP.NET Core zastąpił ASP.NET 5 i jest to ten sam zbiór funkcjonalny co ASP.NET 5.

Rozpoczynamy

Do rozpoczęcia pracy z .NET Core-em konieczna jest jego instalacja w systemie. Paczkę z plikiem instalacyjnym możemy znaleźć tutaj. W tym miejscu należy również wspomnieć, iż jeśli korzystamy w VisualStudio 2015 konieczna jest instalacja Update 3 dla naszego IDE. Sam update można znaleźć tutaj.

Jeśli wszystko poszło dobrze możemy już w naszym ulubiony środowisku dodać projekt .NET Core-owy

Widok na dodanie solucji z projektem .net core w Visual studio 2015
Projekt .net core

i miejmy nadzieje cieszyć się multiplatformową aplikacją czy projektem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *