Enumeracja – wartość domyślna

Dobry pomysł

Pracując w świecie .NET-a często korzystam z typu wyliczeniowego. Enumeracje stosujemy wszędzie tam, gdzie chcemy zwracać wartości, gdzie każda z nich ma jakieś znaczenie.  Czyż nie łatwiej jest zapisać typ wyliczeniowy i później zwrócić go, aniżeli zwracać jakieś liczbowe wartości i następnie je tłumaczyć ? Często nie myślimy co pod tym typem wyliczeniowym się znajduje. A co się tam znajduje ? Otóż, jeśli nie podamy jawnie jakiego typu wewnętrznego ma być nasz typ wyliczeniowy, to będzie on opakowanym int-em. I właśnie z typem wewnętrznym związany jest problem, o którym chciałbym dzisiaj opowiedzieć.

Enum wartość domyślna

Jak wiemy, w czasie inicjalizacji zmiennej typu value object nadawana jest im wartość, co może być dla źle skonstruowanych typów wyliczeniowych problemem. Do rzeczy, mieliśmy w projekcie model danych, gdzie jedną z właściwości był właśnie typ wyliczeniowy. Oczywiście w momencie tworzenia takiego modelu wszystkie wartości w nim zawarte miały wartości domyślne. Poszczególne właściwości w modelu były wypełniane danymi. Aż tu nagle nie działa, dostajemy informacje, że wartość wyliczenia jest zawsze taka sama. O ironio, była to zakładana wartość, jeśli wszystko działało prawidłowo.

Przejdźmy do naszego przykładowego kodu :

Jak widzimy mamy tutaj przykładowy typ wyliczeniowy „State”. Prostą klasę „DtoClass” oraz program przedstawiający nasz niefortunny błąd. Powodem naszego problemu był brak przypisania właściwości State w klasie dto (brak przypisania podobnego do tego w linii 21). Widzicie już o co mi chodzi ? W tym przypadku zawsze dostaniemy spodziewany stan Ok, co może być naprawdę ciężko odnaleźć w produkcyjnym kodzie.

Co z tym można zrobić? To akurat jest proste i sprowadza się do dodania naszej własnej wartości domyślnej dla takiego typu wyliczeniowego. Dodając do powyższego stan Unknown  jako pierwszy lub nawet z jawnie podaną wartością ułatwiłby pracę oraz analizę problemu. No cóż, każdy z nas uczy się na błędach. Ważne tylko, ażeby uczyć się na cudzych. A ty czytelniku ile masz niebezpiecznych enumów, które tylko czekają na to, aby się ujawnić ?

4 myśli w temacie “Enumeracja – wartość domyślna”

 1. A czy nie lepiej zamiast dodawania dodatkowego statusu po prostu wymusić jak ma być reprezentowany i nadać wartość pierwszemu statusowi? Implementacja State wyglądałaby następująco:

  public enum State
  {
  Ok = 1,
  Hold,
  Restarting,
  NotResponding
  }

  Dzięki takiej zmianie nie musisz zmieniać już istniejącej implementacji i testów.

  1. Tak również nie musisz. Poprostu pierwszym elementem będzie Unknown który prawdopodobnie nigdy nie powinien się znaleźć w działającej aplikacji. Rozwiązanie w Unknown moim zdaniem jest również lepsze jeśli chodzi o debugowanie gdyż przy podglądzie zmiennej dostajemy nasz status zamiast 0, ale to prawdopodobnie jest bardzo indywidualne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *